• BITCOIN/TL
  359832,685
  % 0,46
 • ETHEREUM/TL
  24689
  % 0,12
 • RIPPLE/TL
  8.88
  % 10,23
 • BITCOIN CASH/TL
  2161.48,395
  % 0,47
 • LITECOIN/TL
  991.06
  % 0,25
 • COSMOS HUB/TL
  240.06
  % 0,94
 • CARDANO/TL
  8.05
  % 0,37
 • TETHER/TL
  18.55
  % 0,27

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple (XRP) Nedir?

Ripple (XRP) Nedir? Teknolojinin hızla ilerlemesiyle parasal işlemleri güvenceye almak için dijital bir şifreleme sistemi gerçekleştirildi, bu sistemdeki dijital varlıklar kripto para olarak adlandırılır. Ripple da bu dijital paralar arasında ismini sıkça duyduğumuz bir dijital değerdir. BNB (Binance Coin)

ripple-xrp-nedir

ripple-xrp-nedir

Ripple Nedir?

Ripple, 2012 de piyasaya çıkmış bir dijital paradır. Asıl görevi iki farklı ülke parası arasındaki kolay para transferi gerçekleştirmek ve ayrıca dijital olarak bunu en hızlı bir şekilde gerçekleştirmektir. Bu koini piyasadaki diğer kripto paralardan ayıran en büyük avantajı çok düşük maliyetlere hızlı gönderim sağlayabilmesidir. Diğer birçok sanal para birimi aksine Ripple’ın belirli bir merkezi vardır ve blockchain ağında işlem görmesine rağmen şirket tarafından yönetilmektedir.

Ripple Amerika Birleşik Devletleri önderliğinde Ripple Labs tarafından kurulmuştur. ABD’de merkezi bulunmakta ve şirketinin CEO’su Brad Garlinghouse’tur. Dünyada birden fazla aktif çalışan ofisleri vardır. Bitcoin ve Ethereum’u bir kenara bırakırsak Ripple en fazla rağbet gören sanal para birimidir, piyasa değeri oldukça yüksektir. Merkezi olan kripto para birimi her zaman daha çok tercih edilmektedir. Dolayısıyla Ripple’ın kurumsal boyutta bir merkeze sahip olması daha çok tercih edilmesine ve transfer sistemlerinde daha çok yerinin olmasında neden olur.

Ripple Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ripple’ı diğer kripto koinlerden ayıran bir diğer özellik ise madenciliğinin ya da üretiminin yapılmamasıdır. Piyasadaki tüm borsalarda bulunan Ripple’ların tümü şirket tarafından üretilmektedir. Üretilen total Ripple adeti 100 milyardır ancak şirket tarafından piyasaya sadece 40 milyarı sunulmuştur ve kalan Ripple’lar zamanla piyasaya sürülecektir.

Ripple fiyatı şu an için serbest piyasada 0.447 $ civarıdır. Ancak fiyat değişkenlikler nedeniyle tam anlamda belirlenememektedir. Güncel kripto para haberleri ve gelişen  piyasa işlemleri bu fiyat politikasında büyük rol oynamaktadır. Arz talep dengesine bağlı olarak da değişimler görülebilmektedir. Piyasa hacmine göre işlem yapılır. Ripple fiyatı gerçekleştirilen işlemler ile belirlenmektedir.

Ripple’ın Avantajları Nelerdir?

Ripple blockhain ağ teknolojisi ile desteklenmektedir. Aynı zamanda kurumsal bir merkeze sahiptir. Bu da düşük maliyetlerle internet üzerinden uluslararası,  hızlı ve kolay bir işlem yapılmasını sağlamaktadır.

Dolayısıyla piyasada yeri kolay ve erişilebilir olmaktadır. Birçok platform üzerinde de işlem yapılabilmektedir. Ripple analiz durumu da çok daha kolay yapılabilmektedir.
Genel bir merkeze sahip olması nedeniyle her geçen gün değeri artmaktadır. Bankalarla yapılan anlaşmalar neticesinde de bu değer çok daha hızlı bir artış göstermektedir. Dolayısıyla da çok daha fazla tercih edilmektedir. Piyasada değer olarak 3. en büyük kripto para olması ve hacminin çok büyük olması birçok borsada işlem gerçekleştirilmesine neden olmaktadır. Bu da bireylerin Ripple alım satımını kolaylaştırmaktadır. Büyük şirketler ve bankalarla yaptığı protokoller ile Ripple, günden geçtikçe değerini arttırmaya devam etmektedir.

Bitcoin ve Ripple ı karşılaştıracak olursak;

 • Bitcoinin herhangi bir merkezi yoktur ancak Ripple kurumsal bir merkeze sahiptir.
 • Bitcoin transferlerinde saniyede maksimum 4 işlem yapılırken Ripple için bu sayı 1500’lere çıkabilir
 • Ripple Bitcoine oranla komisyon ücretleri yönünden çok daha uygun bir yöntem olarak kabul edilir.