Cardano ADA Nedir?

Blok zincir teknolojisine dayalı, merkezi olmayan yeni bir ekonomi inşa etmek ve gelişen piyasalarda finansı demokratik hale getirmek amacıyla başlatılan bir projedir. Blok zincirin global ölçekte dönüştürücü gücünü kullanmak isteyen Cardano, güvenlik, yönetişim ve diğer açılarından eksik olan mevcut blok zincir tabanlı çözümlerin aksine, yenilikçi yazılım mimarisi yoluyla kullanıcı gizliliğini korurken, düzenleyici gözetimi de çözüme dahil ediyor.

Cardano’nun Geliştiricileri
2015 yılında Uluslararası üç ayrı kurumun kollektif bir projesi olarak geliştirilen Cardano, dünyanın önde gelen akademisyenleri ve mühendisleri tarafından inşa edilerek pazara sunulan ilk blok zincir projesi. Cardano Vakfı, Cardano Teknolojisinin bir standart hale gelmesi, korunması ve tanıtımının desteklenmesi, Cardano altyapısı ile ilgili gözetim ve eğitim misyonlarını da üstlenirken, dünya çapında bir blok zinciri mühendislik şirketi IOHK ise Cardano blok zincirinin oluşturulmasından sorumlu. Projenin üçüncü paydaşı olan Emurgo ise Cardano sistemi üzerinde ticari uygulamalar geliştiriyor.

Cardono Ekibinin Hedefleri
Cardano, merkezi olmayan uygulama ve sözleşmelerin düşük maliyetli, güvenli ve ölçeklenebilir bir şekilde oluşturulmasını ve yürütülmesini sağlayan global ölçekte büyük bir blok zinciri olabilmeyi hedefliyor.

Cardano, sürdürülebilirlik, birlikte çalışabilirlik ve ölçeklenebilirlik özelliklerini geliştirerek, kripto parayı “eğlenceli bir yenilik” olmaktan çıkarıp, milyonlarca kişinin kullanabileceği bir sisteme dönüştürmek için çalışıyor.

Cardano Projesinin Kripto Parası: ADA
Her blockchain projesinin kullandığı bir kripto para vardır. Cardano blok zincir projesinin kripto parası da ADA’dır. Ada sahibi kişiler birbirlerine Ada ile bir değer gönderebilir, bir mal ya da hizmet satın almak için kullanabilir, borsada hisse satın alabilir. Kullanıcıların işlem yapabilmesi için Ada’ya sahip olmaları ya da takas yolu ile Ada edinmeleri gereklidir. Ada’nın ilerde uygulamalarda da kullanılması planlanıyor.

Cardano Cüzdanı: Deadalus
Ada’nın saklanması için Deadalus adı verilen bir cüzdan kullanılıyor. IOHK’nın mühendislik tecrübe ve becerileri ile Cardano blok zinciri için özel olarak geliştirilen Deadalus, en gelişmiş şifreleme ve diğer güvenlik özellikleri ile kullanıcıların varlıklarının korunmasını hedefliyor. Daedalus’un gelecekte Bitcoin, Ethereum Classic gibi pek çok kripto parayı da desteklemesi planlanıyor.

Cardano Blok Zinciri
Düzenleyici otoritelere izin veren Cardano’yu diğerleriden farklı kılan en önemli faktör, kullanıcı gizliliğini koruyabilen güvenli ve sürdürülebilir bir blok zinciri sağlamak üzere sıfırdan tasarlanmış olması. Cardano, büyük ölçekli uygulamalarda kullanılan bir blok zincir olmayı hedefliyor.

Teknolojik Yenilikler
Cardano, “dağıtık yapıda konsensüs sağlama” algoritması Ouroboros’u içeren ilk protokoldür. IOHK ekibi, Cardano’yu sıfırdan inşa etmek üzere akademik araştırmalara dayanan “ilkeler” yaklaşımını kullandı. Cardano’da dağıtık sistemler, mekanizma tasarımı ve kriptografi gibi farklı iş disiplinleri bir araya getirilerek kusursuz mühendislik ürünü bir kripto paranın inşa edilmesi sağlandı. Cardano, görev-kritik önem taşıyan sistemler için gerekli esnekliği sağlayan Haskell kodu tabanlı ilk kripto paradır.

Cardano’nun Çok Katmanlı Protokolü
Protokol, düzenleyici otoritelerin ihtiyaçlarını da dikkate alarak kullanıcıların gizlilik haklarını korumaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Cardano, her iki tarafın da gereksinimlerini birlikte etkin biçimde dengeleyebilen, ilk protokoldür ve kripto para birimleri için yeni bir yaklaşıma öncülük eder.

Sistem, değişen ihtiyaçlara göre adapte edilebilir ve gerektiğinde geliştirilebilir niteliktedir. Protokolün sürdürülebilirliğini sağlayacak bir fonlama sistemi de ayrıca kurululacaktır.

Tamamen açık kaynak kodlu ve patentsiz olan Cardano, işbirliği ruhuyla inşa edilmiştir. Verimlilik ve ölçeklenebilirlik amacıyla tasarlanan Cardano ekosisteminin mükemmel bir şifreleme ortamına dönüştürülmesi hedefleniyor.

Gizlilik ve Düzenleme
Orijinal Bitcoin blok zinciri projesinde, bireylerin bankalar ve devletin denetimi dışında doğrudan ve anonim olarak birbirleriyle işlem yapması amaçlanmıştı. Temel bir bireysel hak olan finansal işlemlerde gizliliğin gerekli olmasına karşın tam bir anonimlik sağlanması durumunda ise sistemin yasa dışı işlemler için kullanılma ihtimali bulunuyor. Hedef, hem kişisel gizliliğin korunması hem de düzenleyici gözetiminin sağlanmasıdır.

Yönetişim
Blok zinciri projeleri topluluk-tabanlı yönetişim modellerine dayanır. Gerçek anlamda merkezi olmayan ekonomilerde “ağın demokratik kontrolünün katılımcılar tarafından sağlaması” mümkün olmaktadır. Ancak doğru tasarlanmayan sistemlerde bu türden yönetişim doğru işlemeyebilir. Cardano, blok zinciri topluluğunun demokratik olarak açık ve bağlayıcı kararlar almasını sağlayan, güçlü bir yönetişim modeli sunuyor.

Nasıl satın alabilirim ?

Türk borsalarından btcturk'e para yatırarak bitcoin satın alabilirsiniz dilerseniz alış satış komisyonu 0.1000% / 0.1000%( binde bir ) olan bitcoin, ethereum ve yüzlerce alt coini bünyesinde barındıran binance cüzdanınıza transfer ederek daha düşük komisyonlarla yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Btcturk'e para yatırdıktan ve bitcoin aldıktan sonra binance cüzdanınıza transfer etmek için "Çek" ve "Bitcoin" i seçiyoruz.

Ücretsiz olarak üye olduğumuz binance hesabımızdan "cüzdan" ve "spot cüzdan"ı seçerek "yatırma" seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra bitcoin düzdan adresimizi kopyalıyoruz.

Btcturk bitcon çekme sayfasındaki "yeni adres" tanımla seçeneğinden kopyaladığımız binance cüzdan kodumuzu yapıştırıyoruz ve bitcoin çekme işlemimizi başlatıyoruz.

Bu kripto paralar ilginizi çekebilir