Bitcoin SV BSV Nedir?

“Bitcoin” terimini kullanan kripto para birimleri için CoinMarketCap listelemelerine bakıldığında, birkaç farklı sonuç ortaya çıkacak. Bu listeye en son eklenen kripto para olan Bitcoin Satoshi Vision olarak da bilinen Bitcoin SV adıyla sektörde devam ediyor. Bitcoin Cash geliştiricileri arasındaki çelişen görüşler, 15 Kasım 2018’de piyasaya sürülen bu yeni para biriminin ve Bitcoin Cash ABC’nin -şimdi Bitcoin Cash olarak anılıyor- oluşturulmasını sağladı.

Son Bitcoin Cash hard forkunun kısa tarihi

Birçoğumuz hatırlayabileceğimiz gibi, son Bitcoin Cash gösterisi, forkları oluşturmak isteyen iki rakip grubun sonuncusuydu. Fork savaşı sonucunda Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin SV adında iki kripto para birimi doğdu. Hash savaşları çok çetin geçti ve sonunda haftalık finansal belirsizliklerin ardından Bitcoin SV ekibi yenilgiyi kabul etti ve Bitcoin Cash unvanını Bitcoin ABC’ye verdi.

O zamanlar Bitcoin SV temsilcisi Calvin Ayre, artık bu savaşa son vermenin zamanı geldiğini ve yola Bitcoin SV olarak devam etmenin daha iyi olacağını düşündü. Çünkü BCH ismi konusunda hak iddia etmek de önemli değildi. Kısa bir röportajda Calvin Ayre, konuya yönelik şunları söyledi:

AÇIKÇA TANIMLANMIŞ BİR YOLUMUZ VAR VE BU UYGULAMA İÇİN ŞİMDİ HAZIR. KAZANMANIN TANIMI, BCH İSMİ ALMAK DEĞİLDİ, MEVCUT SV’İDİ. BU NEDENLE EKOSİSTEMİ BÜYÜTMEYE DEVAM EDİYORUZ.

Bitcoin SV (BSV) misyonu

Bitcoin SV kendini “gerçek ve orijinal Bitcoin” olarak konumlandırmayı amaçlıyor. Bu vizyona sahip olduğunu iddia eden daha önce pek çok kripto para projesi ortaya çıktı. Ancak Bitcoin SV bu projelerden farklı ve piyasada her geçen gün popülaritesi de artıyor. Orijinal protokolün geri yüklenmesi Bitcoin SV’nin ilk hamlesi oldu. Ek olarak, bu projenin fiyatlandırma, pazar rekabeti ve markalaşma açısından lider kripto para birimi Bitcoin ile rekabet edip edemeyeceğini merak etmek gerekiyor.

Neden Bitcoin SV, diğer Bitcoin türevlerinden farklı?

Bitcoin Cash ve Bitcoin SV arasında inkar edilemeyen bazı benzerlikler var. Bitcoin SV geliştiricileri, mümkün olduğunca çok sayıda işlemi gerçekleştirmek için daha büyük bir blok boyutuna sahip. Bitcoin Cash’ın aynı zamanda, maksimum blok büyüklüğü şu anda oldukça mütevazi olmasına rağmen Bitcoin SV’ye kıyasla bazı üstünlüklere sahip. Bitcoin SV durumunda, birden fazla gigabaytı kapsayan gelecekteki bir blok boyutu, sorunu çözebilir. Bu, başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilirse proje daha da ileriye taşınabilir.

Bitcoin SV geliştiricileri, orijinal Bitcoin için uygun ölçekleme yapmak istiyor. Bu nedenle, blok büyüklüğündeki artış projenin sadece bir kısmı. Bitcoin’in bu yeni sürümü, “madenciler için açık bir seçim yapmak ve işletmelerin üzerine uygulama geliştirmelerine olanak tanımak” istiyor. Ayrıca, topluluk bu uygulamanın dünyanın her ödeme sistemini daha iyi bir kullanıcı deneyimi ile değiştirebileceğinden emin. Yol boyunca bir sürü engel olacak gibi, ancak Bitcoin SV, geliştirici ekibine göre bunlarla başa çıkma gücüne sahip.

Bitcoin SV madenciliği

Ayrıca Bitcoin SV projesinin CoinGeek Mining tarafından desteklendiğine de değinmek gerekiyor. Geliştirme çalışmasının kendisi, Bitcoin’in teknolojisine ilişkin çok sayıda patent başvurusunda bulunan nChain tarafından yapıldı. Bitcoin SV, madencilikte de uygun kârlılık oranlarına sahip. Bitcoin madenciliğinde son dönemde kâr sorunları yaşandığı aşikar. Bitcoin SV, bu ortamda madencilere yeni bir alternatif sunuyor. Bitcoin Cash’in potansiyel madencilik kârıda oldukça dalgalı bir seyir izliyor. Buna ek olarak, Bitcoin SV hızlı bir şekilde piyasa değerlemesi açısından Bitcoin Cash’e yaklaşıyor ve uzmanlara göre önümüzdeki aylarda bazı ilginç hareketler görebiliriz.

Nasıl satın alabilirim ?

Türk borsalarından btcturk'e para yatırarak bitcoin satın alabilirsiniz dilerseniz alış satış komisyonu 0.1000% / 0.1000%( binde bir ) olan bitcoin, ethereum ve yüzlerce alt coini bünyesinde barındıran binance cüzdanınıza transfer ederek daha düşük komisyonlarla yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Btcturk'e para yatırdıktan ve bitcoin aldıktan sonra binance cüzdanınıza transfer etmek için "Çek" ve "Bitcoin" i seçiyoruz.

Ücretsiz olarak üye olduğumuz binance hesabımızdan "cüzdan" ve "spot cüzdan"ı seçerek "yatırma" seçeneğine tıklıyoruz. Daha sonra bitcoin düzdan adresimizi kopyalıyoruz.

Btcturk bitcon çekme sayfasındaki "yeni adres" tanımla seçeneğinden kopyaladığımız binance cüzdan kodumuzu yapıştırıyoruz ve bitcoin çekme işlemimizi başlatıyoruz.

Bu kripto paralar ilginizi çekebilir