• BITCOIN/TL
  289319,572
  % 4,29
 • ETHEREUM/TL
  18296.77
  % 4,11
 • RIPPLE/TL
  5.2
  % 2,24
 • BITCOIN CASH/TL
  3909.23,417
  % 3,76
 • LITECOIN/TL
  1078.64
  % 5,33
 • COSMOS/TL
  96.9
  % 1,11
 • CARDANO/TL
  10.32
  % 2,40
 • TETHER/TL
  8.56
  % 0,04

Kripto paralar neden düşüyor?

Kripto paralar neden düşüyor?

Sizler için “Kripto paralar neden düşüyor?” ve “Kripto paralarda hacim nedir?” sıkça sorulan bu iki sorunun cevabını vereceğiz.

 

Kripto paralar neden düşüyor?

 

Giderek popülerliği artan kripto para birimleri, birçok kişi tarafından yatırım aracı olarak benimsendi. Sizler için “kripto paralar neden düşüyor?” ve “kripto paralarda hacim nedir?” sorularının cevabını vereceğiz.

Kripto paralar neden düşüyor?

Son zamanlarda kripto para piyasasında yaşanan çalkantılı dönem birçok kişinin dikkatini çekti. Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto para ciddi değer kaybetti. Bitcoin’in devalüasyonu diğer kripto para birimleri üzerinde de olumsuz bir etkiye sahip olacaktır.

Kripto paralar neden düşüyor?

Bitcoin, kripto para piyasasında önemli bir konuma sahip olduğu için diğer kripto para birimleri de etkilenecektir. Bitcoin’in düşüşü, yatırımcıların altcoinlerini satmalarına neden oldu. Bunun sonucunda kripto para birimlerinde durdurulamaz bir düşüş gözlemlendi. Sabit para olarak nitelendirilen kripto para birimleri, belirli varlıklara endekslenir. Bu nedenle Tether (USDT) ve USD Coin (USDC) gibi kripto para birimlerinin sabit fiyatları vardır.

Kripto para biriminin neden düştüğünün bir başka cevabı da açılan dava. Örneğin, 2018 yılında açılan Ripple davası, kripto para biriminin 3,2 ABD Dolarından 1 ABD Dolarına düşmesine neden oldu. Stabilcoin, belirtilen varlığa eşit bir fiyata sahip olmak için Coin Burn sürecinden geçer. Coin Burn, belirli bir blok zincirindeki kripto para birimini yok etmek anlamına gelir. Ayrıca Coin Burn, BTC, ETH ve XRP gibi kripto para birimlerinde de yapılmaktadır.

Bitcoin, Ethereum, Monero ve Bitcoin Cash gibi kripto para birimlerinin madenciliği yapılabilir. Hepimizin bildiği gibi, madenciliğin kripto para birimlerinin değeri üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Kripto paralar neden düşüyor?

Kripto paralarda hacim nedir?

İşlem hacmi kavramı, belirli bir zaman aralığında hesaplanabilen kripto para biriminin borsadaki dolaşımını gösterir. Örneğin, Bitcoin’in 24 saatlik, haftalık, aylık ve yıllık işlem hacmini kontrol edebilirsiniz. Bugün Bitcoin’in ortalama 24 saatlik işlem hacminin 905.103 BTC olduğu, Ethereum’un ise ortalama işlem hacminin 10.508.749 ETH olduğu söyleniyor. Azalan işlem hacimlerine sahip kripto para birimleri, yatırımcı güvenini sarsıyor. Birçok kripto para yatırımcısı, azalan işlem hacimleriyle kripto paralardan uzak durmayı tercih ediyor. Son zamanlardaki oynaklık nedeniyle, kripto para piyasasının değeri 2,2 trilyon ABD dolarından 1,9 trilyon ABD dolarına düştü.

Daha fazla analiz ve haber için buraya tıklayabilirsiniz.