• BITCOIN/TL
  342747,118
  % -2,84
 • ETHEREUM/TL
  19530.69
  % -3,89
 • RIPPLE/TL
  5.68
  % -6,62
 • BITCOIN CASH/TL
  1807.13,609
  % -5,41
 • LITECOIN/TL
  901.79
  % -6,42
 • COSMOS HUB/TL
  125.33
  % -8,49
 • CARDANO/TL
  7.97
  % -4,16
 • TETHER/TL
  16.57
  % -0,27

Dai Coin Nedir?

Dai Coin Nedir?

Kripto paralar gün geçtikçe popüler olmaya devam ediyor. Yatırımcılar yeni kripto para keşfine çıktılar diyebiliriz. İlk defa duydukları ya da ucuz olan kripto paralar üzerinde yatırım yapma planlarına girişiyorlar. Bunların arasında olan Dai Coin Nedir? buna biraz bakalım.

Dai Coin Nedir?

 

Dai Coin Nedir?

1 ABD Doları’na sabitlenmiş, merkezi olmayan, tarafsız, teminat destekli bir kripto para birimidir. Düşük volatilitesi sebebiyle tüm yatırımcılara her yerde ekonomik özgürlük sunmaktadır. 1 ADB dolarına sabitlenmiş olması Türk yatırımcıları için önemli rol oynamaktadır . O anki dolar kurundan ve paritenin artışında da faydalanarak güzel kârlar elde edebilirler.

Dai’nin hedefi uluslar arası para aktarımlarda banka yolu ile yapılan işlemlerde yüksek miktarda komisyon kesilmesidir. Bu durumdan müzdarip olan yatırımcılara kolaylık sunan Dai sadece birkaç cent e yüklü miktarlarda para aktarımında düşük maliyetler sunan bir projedir. 2017 yılının Aralık ayında piyasada sürülen DAİ coin Maker piyasası tarafından çıkartılmıştır. Ön satış icosu ile alım yapıp stake eden yatırımcılar bir çok piyasada sunulmasından sonra güzel kârlar elde ederek satış yapmışlardır. Dai Coin güncel fiyat için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Dai Coin Neden “kripto teminatlıdır”?

 

İtibari para destekli olmasından kaynaklı ellerindeki token karşılığında piyasa karşılığında itibari para kredisi alabilme imkanı sağlandığından dolayı stabil bir coin olarak piyasaya sürülmüştür  Yani elinizdeki Dai karşılığında teminat sunup itibari para kredisi çekebilirsiniz krediyi geri ödeyememeniz sonucunda piyasa elinizdeki Dai ‘lere el koyabilir.

 

Dai’yi Kim Geliştirdi?

 

2014 yılında Rune Christensen tarafından kurulan Maker Foundation, amacı kullanıcıların kripto para birimleriyle teminatlandırılmış kredileri almalarına olanak tanıyan bir kredi sistemi işletmek olan açık kaynaklı bir proje olan Maker Protokolünü yarattı.

DAI, işletmeler ve bireyler için geçici olmayan bir borç verme varlığı sağlamanın bir yolu olarak 2017’de Maker Protokolünde resmi olarak başlatıldı.

Maker Foundation, sonunda, yazılımın kontrolünü artık Protokolü yöneten merkezi olmayan özerk bir kuruluş olan MakerDAO’ya bıraktı.

 

MakerDao nedir ?

Ethereum ağı üzerine kurulu DeFİ projesidir. Bir çok alt majör coinlerin madenciliği yapılarak üretildiği ve ön satışların sunulduğu platfrom olarak da günümüzde önemli bir rol oynamaktadır. Hisse senedi ve tokenlere yatırım yapan perakende girişimi için bir platform sağlar.

Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayınız.