• BITCOIN/TL
  356756,121
  % 0,16
 • ETHEREUM/TL
  24520
  % 0,37
 • RIPPLE/TL
  8.79
  % 9,71
 • BITCOIN CASH/TL
  2152.06,146
  % 0,55
 • LITECOIN/TL
  986.55
  % 0,51
 • COSMOS HUB/TL
  237.24
  % 0,43
 • CARDANO/TL
  8
  % 0,00
 • TETHER/TL
  18.5
  % -0,36

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, 2017 yılında Bitcoin blockchain’i üzerinden ayrılarak oluşturulmuş bir kripto para birimidir ve BCH ile gösterilir. En çok işlem gören kripto para değerleri arasında bulunmaktadır. Bitcoin sisteminde bulunan blok kaydedebilen işlemlerin belli bir limit ile kısıtlanması, yapılan işlemlerin yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu coin ile bu sorunun önüne geçilmiş ve para gönderip alma işlemlerindeki zorlukların aşılması amaçlanmıştır.

Bitcoin sisteminde yaşanan sorunların giderilmesi bir çok kez gündeme gelmiş olsa da bir merkezinin olmayışı bu tarz bir yeniliği imkansız bir hale getirmekteydi. İlk başlarda kötüye kullanımı engellemek için kurulan bu sistemin, Bitcoin’in popülerliğinin artması ve kullanıcı sayısının artması ile bir problem haline gelmeye başladı.

Bitcoin geliştiricileri bu sorunların çözümü olarak Bitcoin sistemini değiştirmek yerine aynı blockchain üzerinden yeni bir coin üretmeyi tercih etmişlerdir. İlk çıktığı dönemlerde, kullanıcıların hesaplarına coin miktarı kadar Bitcoin Cash miktarı tanımlandı. Bitcoin Cash’in, Bitcoin sistemindeki sorunlara çözüm olarak blok boyutlarının 1 MB olan kapasiteleri 8 MB’e çıkarılarak bloklara kaydedilen işlem sayılarının arttırılması ile işlemlerin daha hızlı ve verimli bir şekilde yapılması sağlanmıştır. Ethereum nedir

bitcoin-cash-nedir

bitcoin-cash-nedir

Avantajları

Bitcoin Cash, işlem gören bloklarının kapasitesini Bitcoin sisteminden ayrı olarak 8 MB’e çıkarması ile daha hızlı bir onay sistemi olmuştur. Bitcoin Cash, Bitcoin sisteminde bulunan SegWit protokolünü çıkararak hem blok kapasitesini arttırmıştır. En çok işlem gören kripto paralardan biri olmasının getirdiği bir avantaj ile bir çok borsada işlem görmektedir.

Bitcoin Cash ile Bitcoin Arasındaki Farklar?

 • Bitcoin sisteminin kullandığı blockchain üzerinden ayrılarak oluşturulmuş bu coin yeni ve güncel bir kripto para değeridir.
 • Blok limiti 1MB ile sınırlandırılmışken Bitcoin Cash blokları 8 MB boyutundadır.
 • Bitcoin SegWit protokolünü kullanır, coin sistemden SegWit protokolünü çıkarmıştır.
 • Coin daha hızlı ve daha ucuz bir işlem sistemine sahiptir.

Nasıl Alınır?

Bu coinin sahibi olmak için belirli yollar vardır. Bu para birimleri belirli platformlar üzerinden satılmaktadır. Bununla beraber kişiler kriptografik şifreleri çözerek de bu paraları kazanabilirler. Satın almak isteyen kişiler, internet üzerinde bulunan belirli siteler üzerinden bu para birimini elde edebilirler.

Nasıl Kullanılır?

Coin almak isteyen insanların öncelikle sanal bir cüzdan yaratmaları gerekmektedir. Bu sanal cüzdanlar alım ve satım için tercih edilmektedir. Bu cüzdanlar içerisinde kişiler kripto para takası, alışveriş veya alım satım işlemleri yapabilir. Bununla beraber transfer işlemleri içinde bu para birimini cüzdan üzerinden kullanabilirsiniz.

Yapılan her bir iş blockchain sistemine dahil olmaktadır. Kişiler tek seferde bu parayı harcayarak kullanmaktadır. Aynı para sürekli olarak kullanılmaz. Cüzdan içerisinde bulunan bütün işlemler şifrelenmiş olarak hazırlanmaktadır. Kişiler imza ve şifre sistemiyle karşı tarafa para gönderebilir.

Bitcoin Cash son dönemlerde en çok tercih edilen kripto para cinsleri arasındadır. Ancak bu para cinsi bankadan temin edilemez. Bunun yerine belirli borsa sistemleri üzerinden bu parayı alabilirsiniz.