• BITCOIN/TL
  723127,502
  % 0,30
 • ETHEREUM/TL
  43391
  % 0,73
 • RIPPLE/TL
  14.02
  % 1,27
 • BITCOIN CASH/TL
  5641.67,196
  % 0,09
 • LITECOIN/TL
  1756.59
  % 0,20
 • COSMOS HUB/TL
  193.93
  % -1,34
 • CARDANO/TL
  6.63
  % -1,03
 • TETHER/TL
  27.18
  % 0,25

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir?

Son zamanların popüler yatırımlarından biri olan kripto paralar gün geçtikçe daha da ünleşmeye devam ediyor. Peki Altcoin nedir? Altcoinlere nasıl yatırım yapılır konusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Altcoin nedir

Altcoin Nedir ?

Artık herkes bitcoinden sonra diğer kripto paralara yönelmeye başladı ve çoğu yatırımcı kripto paralar ilgili bir çok şeyi biliyor ve fikir sahibi olmak istiyor. Son zamanlarda popüler olan Altcoin nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Son zamanlarda bitcoinden sonra popüler olan altcoinlere yatırım yapmak için tanımamız gerekli. Altcoinler birçok yönden Bitcoin’den farklı olabilir. Bazılarının farklı ekonomik modelleri veya bir ülkenin tüm vatandaşlarına sağlanan altcoinler gibi farklı para birimi dağıtım yöntemleri vardır. Bitcoin ile karşılaştırıldığında, bazı altcoinler uygulama oluşturmak için daha genel bir programlama dili sağlarken, diğerleri daha yüksek gizlilik sağlar. Alan adları, kayıt defteri veya veri depolama jetonları gibi çok özel parasal olmayan kullanım durumları için kullanılabilen altcoinler de vardır.

Altcoin nedir konusuna girmeden önce ilk başta kuruluşuna da kısaca değinelim. Bitcoin ağının 3 Ocak 2009’da hayata geçmesinin ardından Bitcoin’e alternatif olarak farklı isimlerde ve farklı işlevlerde yeni kripto paralar oluşturuldu. Oluşturulan bu yeni kripto paralar ise Altcoin( Alternatif Coin) olarak adlandırıldı. Bitcoin’den daha az bir rekabet ortamı sağlanması adına yeni kripto paralar çıkarılmıştır. Bitcoin ilk kripto para olması ve anonim olması sebebi ile rekabet altcoinlere oranla oldukça fazladır.

Bitcoin’de de bulunan SHA-256 algoritması veya Scrypt algoritması aynı şekilde altcoinlerde de yer alır. Bunlardan farklı olarak NIST5, X11, X13, X15, gibi farklı algoritmalara sahip altcoinlerde vardır.

Piyasada bulunan altcoinlerin birçoğu, -farklı işlev gören yeni teknolojilerin piyasada yer tutmalarını sağlamak amacıyla- Ethereum blockchain sistemi olan ERC-20 ağına tanımlı olarak ortaya çıkmıştır. Yeni çıkan ve finansal olarak yenilik vaadi olan altcoinlerin transfer sistemleri ERC-20 ağı üzerinden yapılmaktadır.

Piyasaya ilk sürülen altcoin ise Namecoin (NMC)’dir.

Altcoin’in Ortaya Çıkış Sebebi

Altcoinler’in ortaya çıkış sebebi kripto para dünyasını ve bu sektörü büyütmektir. Bu sektör büyüdükçe altcoin nedir sorusunun cevaplarıda çokça aranmaya başladı.Bitcoin’den daha hızlı transfer işlemleri yapılması da hedeflenmiştir. Madencilik işlemleri Bitcoin’e oranla altcoinlerde daha kolaydır. Çıkarılan altcoinler sayesinde piyasa daha da hareketlenmiştir ve daha hızlı transfer işlemi yapılan kripto paralarda oluşturulmuştur.

Popüler Altcoinler Nelerdir?

Popüler altcoinler nelerdir konusuna da değinmek istiyorum. Namecoin ile başlayan altcoin süreci şuan pek çok kripto paranın piyasaya sürülmesi sonucunda oldukça artış göstermiştir. Kripto para piyasasında en çok rağbet gören altcoinler; Ethereum, Litecoin, Ripple, Bitcoin Cash, Tether, Chainlink, Basic Attention Token, Binance Coin, 0x, Matic Network, Kyber Network, Enjin Coin, LTO Network, Compound, Synthetix Network Token, Bankor Network Token ve Aave şeklinde sıralanmaktadır.